Štítarský kopec je významnou kulturní památkou - největším západočeským slovanským hradiskem, které dosahuje téměř 13 ha hrazené plochy. Střed opevnění byl chráněn třemi pásy mohutných valů v délce téměř 3 km, které jsou dosud dobře viditelné. Největší rozkvět tohoto kmenového hradiska spadá do 2.pol. 9.stol. a 1.pol. stol. 10.
Na nejvyšším místě kopce stojí kostel sv.Vavřince se hřbitovem, o něco níže je situován hřbitov mladší. Stavba kostela vybudovaná na bývalém hradisku sahá svým stářím minimálně do poloviny 13. století. Ve 14. století prošel kostel výraznou přestavbou. První písemné zmínky o kostelu pocházejí teprve ze 14. století. Na hřbitově jsou zachovány litinové kříže a plastiky, vyráběné v železárnách pracujících kdysi v nedalekém Ferdinandově údolí. Za kostelem se tyčí památník věnovaný obětem štítarské farnosti z 1. světové války. (Z. Procházka - Horšovskotýnsko 1998)
Protože se plocha hradiska nehodila k průmyslovému zemědělství, dochovala se do současnosti velmi cenná a dnes již ojedinělá rostlinná společenstva a na ně vázané druhy hmyzu. Přes dvacet let probouzíme toto místo s naprosto ojedinělým geniem loci. Vyřezáváme náletové dřeviny rychle pohlcující zbytky skalnatých stepí a teplomilných suchých trávníků, pastvou ovcí, koz a jaků omezujeme růst vysokých trav dusících čím dál vzácnější drobné kvítí. Udržujeme zapomenuté staré cesty, vedoucí na kopec, kde se potkává historie s přírodní rozmanitostí.